\"jargon\"Belli bir mesleğe ya da ilgi alanına ait uzman terminolojisine Jargon denir. \”Jargon\” terimi hemen her zaman kötü anlamda, yani kullanılan dilin gereksiz bir biçimde anlaşılmaz olduğunu belirtmek için kullanılır; \”teknik terim\” ise özel uzmanlık alanlarında etkin biriletişim için gerekli olan ama jargon düzeyine inmeyen sözcükler için kullanılır. Aynı sözcükler bu bağlamda jargon,bir başka bağlamda ise teknik terim olabilir.

Örneğin; bilgisayar el kitapları \”bit\”, \”RAM disk\” ve \”kontrol şablonu\” gibi jargonlarla doludur. Bu sözcükler jargon sınıfına girer, çünkü genel okuyucuya seslenen el kitabı bağlamında bu sözcükler anlaşılmazdır; ama bilgisayar uzmanlarına seslenen bir el kitabında yalnızca teknik terim olurlar ve kullanılmaları uygundur. Bu el kitaplarını yazanlar hala çoğu kişinin bu jargonu hiç anlamadığını fark etmemiş görünüyorlar.
Felsefecilerin de mutatis mutandis (gerekli değişiklikleri yapmak ) ve prima facie (ilk bakışta( gibi Latince sözcük ve deyimlerden oluşan bir jargonu vardır. Bunların çoğunun gayet açık İngilizce karşılıkları vardır. Bazı felsefeciler yaptıkları işi olduğundan daha zor ve daha önemli göstermek için jargon kullanırlar, çünkü yazdıklarını anlamak için kullanılan jargonu bilmek gerekir. Üniversite hocaları gibi birbiriyle kapalı devre iletişim kuran gruplarda jargon kullanımı hemen yerleşir. Ama ne yazık ki bu adet, kullanılan jargonu bilmeyen kişi için konuyu anlaşılmaz kılar.


jargon

07 Şubat 2013
Etiketler :
Derecelendirme:
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Kullanıcı Yorumları


Yorum yapabilmek için Giriş yapın.


Benzer Haberler